Coin Blog

Zprávy, úvahy a zajímavosti ze světa kryptoměn

Jedna z největších bank světa vydává vlastní coin. Digitální měna má budoucnost.

Společnost JP Morgan je největší bankou v USA, šestou největší bankou na světě. Dle tržní kapitalizace jde pak nejhodnotnější bankou světa.

14. února uveřejnila na svých stránkách rozsáhlé oznámení "J.P.Morgan vytváří svůj coin pro platby". Zde se mimo jiné dozvíme principy fungování nového coinu Quorum.

Generální ředitel Jamie Dimon ještě v polovině minulého roku označil Bitcoin a ostatní kryptoměny za podvod. Nicméně v lednu tohoto roku se za tento výrok omluvil. A nyní dokonce tato společnost vydává vlastní kryptoměnu.

Je nutno konstatovat, že nový coin není určen pro běžného zákazníka. Jedná se o nástroj pro velké finanční instituce. V tomto směru do jisté míry konkuruje existujícímu Ripple. Společnost chce využít vlastností kryptoměn a zrychlit mezinárodní transakce, zjednodušit přesun prostředků mezi svými pobočkami po celém světě. Jelikož nový coin se vyvíjí na forku Etherea - dá se očekávat i využití pro digitální emitování akcií a dalších tzv. smart kontraktů, které tato technologie umožňuje. Vývoj můžeme sledovat na Githubu, viz https://github.com/jpmorganchase/quorum

Z tiskového prohlášení vyplývá, že společnost J.P.Morgan chce zafixovat a udržet hodnotu nové kryptoměny vůči americkému dolaru v poměru 1:1. V tomto ohledu se tedy jedná o centralizovanou kryptoměnu, je potřeba důvěřovat společnosti JP Morgan, že skutečně dodrží tento závazek vytvořením příslušného fondu. Další otázkou je samotná devalvace USD, která se promítne i do devalvace tohoto coinu.

Není od věci zamyšlení se nad srovnáním stávající situace kryptoměn a např. prvními papírovými bankovkami. V Evropě se poprvé objevily papírové bankovky v roce 1661. Ve svých prvních sto letech zaznamenaly bankovky velké problémy např. s nekontrolovaným tiskem. Přesto se jakožto nový nástroj dané doby osvědčily na další stovky let.

Dnes jedna z největších bank světa vydává svojí vlastní kryptoměnu. Jeví se jako pravděpodobné, že se brzy přidají další významné bankovní doby se svým dalším vlastním coinem. Digitální měna jako taková začíná vytlačovat dosavadní formu peněz.

 

 

Přidat komentář

Loading